Poradnik / Wpływ Nordic Walking na wybrane parametry oddechowe osób po 55 roku życia oraz ocena tej formy ruchowej przez osoby ćwiczące


Wnioski:
1. W Grupie II (badanej) Nordic Walking stwierdzono znamiennie statystycznie lepszą poprawę parametrów VC oraz FVC niż w Grupie I, poddanej standardowym ćwiczeniom fitness. Znamienną statystycznie poprawę parametru FEV1 uzyskano jedynie w Grupie II.
2. W Grupie II obserwowano widoczną tendencję do większych różnic między pomiarem początkowym a końcowym w obrębie badanych parametrów oddechowych. Zmiany te nie okazały się jednak istotne statystycznie. Wymaga to dalszych badań.
3. Osoby ćwiczące Nordic Walking oceniły tę aktywność bardzo wysoko. Marsz z kijkami ma szansę stać się w Polsce popularną i powszechnie uprawianą formą aktywności wśród osób starszych, ze względu na prostą i nie obciążającą organizmu technikę.
4. Mała liczba wiarygodnych naukowo publikacji oceniających przydatność ćwiczeń Nordic Walking w rehabilitacji wymaga dalszych badań, prowadzonych zgodnie z zasadami Evidence – based Medicine.